صفحه اصلي > تاریخچه 
جمعه ٠٣ ارديبهشت ١٤٠٠
تاریخچه
 

تاريخچه رشته

     همزمان با تشكيل وزارت رفاه اجتماعي  در نظام پيشين رشته آموزشي مديريت توانبخشي به سال 1353 از طريق دانشكده توانبخشي و رفاه اجتماعي ، زير نظر انجمن توانبخشي گشايش يافت . قبل از انقلاب چهار دوره آموزشي برگزار شد و تعدادي از داوطلبان موفق به اخذ دانشنامه فوق ليسانس (كارشناسي ارشد ) از موسسه فوق گرديدند .  تغييرات پس از انقلاب منجر به تعطيلي رشته شد و دوباره از سال 1379 با مجوز سازمان امور اداري و استخدامي كشور ، سازمان بهزيستي فرصت يافت اين رشته را بازگشايي نمايد و عملا" از سال 1377 نحوه گزينش دانشجو تغيير و در اختيار وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشكي قرار گرفت .

    تا كنون قريب 65 نفر از طريق دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي فارغ التحصيل شده اند . در سالهاي 1383 و 1384 نيز دانشكده علوم توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي ايران نيز موفق به انتخاب دانشجو و تربيت آنها شده است

    طي 10 دوره تربيت دانشجو در دانشگاه بهزيستي و توانبخشي و 4 دوره در دانشكده توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي ايران ، هيچگونه بازنگري در برنامه آموزشي رشته فوق الذكر انجام نيافته است . با توجه به زمينه گسترده استفاده از دانش آموختگان رشته كارشناسي ارشد مديريت توانبخشي در ستاد و مراكز توانبخشي سازمان بهزيستي كشور ، وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي ، سازمان آموزش و پرورش استثنايي كشور ، بنياد شهيد و امور ايثارگران ، هلال احمر جمهوري اسلامي و نيز مراكز خصوصي و ارائه خدمات توانبخشي و سازمان هاي غير دولتي معلولان ، تدوين برنامه آموزشي دوره كارشناسي ارشد توانبخشي ، متناسب با نياز هاي نو پديد ضروري به نظر مي رسد .

   پيشرفت دانش ، فن آوري و اصلاح شيوه و روشها ي مديريتي در آموزش رشته توانبخشي ايجاب مي كند كه برنامه هاي آموزشي رشته يادشده نيز متناسب با اين تغييرات ، متحول شده تا پاسخگوي نيازهاي افراد معلول و خانواده هايشان و جامعه باشد .

تعریف رشته  : 

 رشته كارشناسي ارشد مديريت توانبخشي (Master Of Rehabilitation management ) تركيبــي است از شاخه هاي علوم توانبخشي و مديريت كه فارغ التحصيلان اين رشته پس از پايان دوره دو ساله نظري و عملي و با ارائه پايان نامه ، هدايت و كارشناسي مؤثر وارائه خدمات مراكز ، مؤسسات و نهادهاي توانبخشي كشور در بخش هاي دولتي ، خصوصي و خيريه اي را به عهده خواهند گرفت.